Pühakoja eest hoolt kandmine ning kogukonnaelu vedamine on saanud Vainupeal minu pere (ise) olemise ja tegemiste märkimisväärseks osaks. See ainulaadne võimalus, kõik need kohapealsed kogemused ning uued kontaktid on mõjutanud meie elulisi valikuid, aidanud mõtestada maailma toimimist ja inimestevahelisi suhteid. Ligemale kümme aastat koosolemist Vainupeal on möödunud koos vägevate tõusude, üksikute mõõnadega. Jah, aeg-ajalt on toimetuste osas tekkinud igapäevase elurütmi tõttu erinevaid kõhklusi ja kahtlusi, kuid mingisugune eriline sisemine jõud ei ole lasknud end valitud teelt kõrvale juhtida. Tugevalt tunnetatav positiivne energia on seejuures toetanud tervikuna kogukonna püüdlusi ja aidanud ellu viia väiksemaid ning suuremaid plaane. Inspireeritult. Koos väljakutsetega. Koos teistega. Koos loodusega. Me oleme olnud ja oleme kohal.

Määramatust täis ajal on keeruline kaugemasse tulevikku vaadata. Ümberringi vohav ebakindlus on hirmutav, lihtne on ennast ära kaotada. Luuletaja Lauri Räpp on kirja pannud: "Oled see, mida sa teistes näed. Näe head." Üks viimaste aastate lihtsaim, teisalt tänasel päeval ehk üldse kõige kandvam ja toetavam sõnum meile kõigile. Pärast oma viienda raamatu, luulekogu „Lihtsad asjad loevad“ ilmumist on ta seda käinud üle Eesti väga erinevates paikades, erinevatele inimestele, erinevaid teemakäsitlusi arendades tutvustamas. Lauri erakordselt lihtsast luulest lihtsate lugudeni teekonda on tema enda sõnutsi saatnud kohtumistel väga vahetud ja sügavalt kõnetavad, ruumi ja ajataju kaotama panevad vestlused. Neid saadavad kõigi osalejate poolt julgus end avada, igati siiras eluline kontekst. Seal loevad lihtsad asjad. Olles tema luulekogu lugenud, saan seda tekkivat sünergiat vaid imetlusega aimata. Lauri tuleb aga juba maikuu lõpus meile Vainupea kabelisse külla ning on ka koos meiega kohal. Oled sinagi oodatud.

Saabuvale emadepäevale mõeldes on paslik rõhutada isade ja meeste rolli selles, et me emad oleks alati hoitud ja meie kõigi kodud turvaliseks pelgupaigaks. Et emalikkus saaks olla, peab ka isalikkus olema. Ja vastupidi. Pereväärtused on ajas muutumas inimeste endi tahte ja valikute läbi. Enam oluline on soov olla päriselt pühendunud, võimalikest raskustest ja eksiteele astumistes üle olemine. Seega. Armastagem ligimest ja iseennast. Olgem teineteisele toeks ja olemas eluvankri koos edasi lükkamiseks või enda järel tõmbamiseks. Olgem täiega kohal oma tegemistes, et need pakuksid elamusi ning looksid eredaid mälestusi.

Mario Luik
Vainupea külavanem

Allikas: Koguduse leht