Kui nüüd alata kõige olulisemast, siis plaanide kohaselt on augusti lõpuks Vainupeale jõudnud kiire internet. Seda läbi riiklikult rahastatud programmi, mis andis sisuliselt kõigile kogukonna liikmetele võimaluse valguskaabli põhitrassiga vahetuks liitumiseks. Täna veel tööd käivad koos vajaliku paberimajanduse kaante vahele saamisega, kuid kõik on seni sujunud suurepäraselt. Kogukond on tegutsenud koostööaltilt, teele ette jäänud kivid ja kännud on saanud ületatud. Stabiilset ja kiiret internetiühendust on juba aastaid oodatud. Sellest aga pikemalt juba suve lõpus kui töödele on edukalt joon alla tõmmatud.

Vainupea küla rannajoon / foto: Mario Luik

Koroonaviirusele oleme vastu seisnud, järgime „Siin on turvaline“ põhimõtteid. Kevadel said pühakojas teostatud elektritööd, mille käigus paigaldati juurde rohkelt pistikuid ja lisati kabelisse valgusteid. Hämaranduriga plafoonvalgusti abil on nüüd valgustatud ka kabeli sissepääs. Vainupea kabel on jätkuvalt atraktiivne pulmalistele üle kogu Eesti ja kaugemaltki. Kontserttegevuski on oma sisse tallatud rada käimas. Juuni lõpus oli meil au kohtuda Toolse külavanema Kaire Rapuriga ja tutvuda tema kauni loominguga. Juuli lõpp toob meile aga külla armsa Mari Jürjensi ning muinastulede öö õhtule lükkame hoogu juurde koos Mariliis Jõgeva ja OLLIE`ga. Laikrete perebänd koos Kairi Krooniga ootab kõiki kabelisse oktoobri lõpus. Teeliste Kirikud raames oleme sarnaselt varasematele aastatele hoidmas pühakoja uksi lahti juulis ja augustis pühapäeviti kell 12.00 kuni 15.00. Sellel suvel on huvilistel võimalik kabelis tutvuda meie oma külanaise Kaja Altvee keraamikanäitusega „Püha koda“. Valgusinstallatsioone sisaldav näitus on eristuv ja kõnetav, kabeli atmosfääriga ühte sulanduv. Tule kindlasti kohapeale ise üle vaatama. Esmakordselt viiakse Vainupeal läbi ka leerikursus kokku viie aruteluks ette nähtud kohtumisega. Selle pidulik lõpetamine saab toimuma 18. septembril lõikuspüha teenistusele eelnevalt. Et ikka vaim püsiks virge ja argiste teemade kõrval leiduks aega ka sisekaemuseks.

Kogukond toimetab meil agaralt. Suve hakul paigaldasime koostöös Omnivaga külla juurde postkaste – vägev kui inimesed end ja oma majapidamist külaga aina rohkem seovad! Lõkkeplatsi ümbrus täienes kahe vägeva palkpingiga. Juuni lõpus sai tehtud teine ühistellimus Vainupea sümboolikaga pusade soetamiseks. Paaril korral oleme koos ühtses peomeeleolus kokku saanud. Ikka vabas õhus ning selliselt, et kõigil oleks mugav olla ja ei peaks (loodetavasti taandunud) pandeemiat pelgama. Pühapäeval, 8. augustil ootame eelnevast lähtudes kõiki huvilisi keskpäeval algavale Vainupea kodukokkade päevale! Looduskeskkonna hoidmise huvides tõstsime nii läbi avaliku meedia kui ka sotsiaalmeedias esile selleks mitte ette nähtud kohtades lõkete ja sõidukitega liiklemise ning telkimise teema. Loodame, et sellest teavitustööst oli abi ning oskame jätkuvalt mõistlikult ja käsikäes ümbritsevaga heas harmoonias elada. Juba aastaid laual olnud küla ehitustegevuse põhimõtete täiendavaks sõnastamiseks sai kogukonna liikmete seas läbi viidud küsitlus. Arvamusi ja ootusi on seinast seina, kuid nii kompromisse leiamegi. Töö käib edasi ja loodame sellest vajalikku impulssi kõigi piirkonna rannakülade mingigi omanäolisuse säilitamiseks läbi uue koostamisel oleva valla üldplaneeringu.

Veel muudki põnevat on toimumas. Näiteks meie tagasihoidlikule spordiplatsile kerkis juurde madal korvpallirõngas pisematele pallivõluritele. Veel selle aastanumbri sees on soov küla keskele kiigeplatsi kõrvale jõulinnak püsti panna. Jõuame kindlasti kõigest rääkida ja kogemust jagada. Jooksvalt leiab infot www.vainupea.ee ja meie „Vainupea küla“ Facebook`i fännilehelt. Näeme suurt pilti, märkame ja oleme tegusad!

Mario Luik
Vainupea külavanem

Allikas: Haljala Valla Sõnumid (august 2021)