Hommikupoolikul koguneti pühakoja juures, kus teostati ühiselt sümboolsed koristus ja korrastustööd. Osa rahvast koristas rannajoont, teised riisusid kabeli ümbrust. Võtsime ette ka kabelis asuva vana surnuraami viimistlemise - esmalt puhastasime ja seejärel kopsisime seda tugevamaks kokku ja katsime ka musta värviga. Puhastatud sai ka kabeli kellatorn. Panipaigana kasutuses oleva vasakpoolse käärkambri ukse siseküljele kinnitasime nagid ning ka uue infostendi, kuhu saab lisatud üldine info korrapidajatele. Pühakotta said tänu hea pakkumise leidmisele ka 15 uut musta värvi viisakat klapptooli, mida saame rohkearvulise publikuga sündmuste toimumistel lahedasti kasutada. Talgutööde lõppemisel sõime koos kooki, mekkisime veini ning mahla ja valmistusime järjekorras juba 18nda külaseltsi üldkoosoleku toimumiseks.

Vainupea sügistalgud 2019 / foto: Kadi Ummik
Vainupea sügistalgud 2019 / foto: Kadi Ummik

Seekordsel koosolekul said paika uus juhatuse koosseis ning juhatuse esimees järgmiseks kaheks aastaks. Juhatuses jätkavad Kadi Ummik ja Mario Luik ning uue liikmena Jaanus Nuutre. Juhatuse esimehena kannab kuni 2021. aasta sügiseni vastutust edasi Mario. Viimase aasta jooksul ringles meie küla e-listis ning leidis korduvalt ka koosolekutel läbirääkimist Vainupea küla hea tava dokumendi koostamine ja selle kinnitamine. Laupäeval sai hea tava lõplikult sõnastatud versioon ka kinnitatud. Tutvu dokumendiga SIIN. Tegemist on meie küla inimeste ühiseid väärtusi ja põhimõtteid koondava ülevaatega. Hea tava saab üles lisatud infostendidele. Algatusele andis Mario hoogu läbi Uuesalu küla poolt koostatud hea tava dokumendi, millest ka oma väärtuste sõnastamisel eeskuju võtsime. Üle Eesti leidub vaid käputäis külasid, kus külarahvas on võtnud vaevaks omi väärtusi ka teistele tutvustada. Lisaks eelnevale rääkisime sellest, mis meie külas 2019. aastal toimus ja kuidas ning milliste tegemiste liigume edasi juba varsti algaval 2020. aastal. Põnevad ajad on ees ootamas! Vaata pildimeenutust SIIT.

Õhtul kogunesid nii külarahvas kui ka sõbrad lähemalt ja kaugemalt Vainupea kabelisse lõikuspüha teenistusele, mida teenis Haljala Koguduse kirikuõpetaja Urmas Karileet. Viimatisest lõikuspüha teenistuse toimumise ajast meie pühakojas andmed puuduvad ... 1929. aastal? Teenistuse käigus sai kabel taas õnnistatud - möödus 30 aastat pühakoja taasavamisest 1989. aastal. Teenistuse lõppedes pakuti teed ja küpsiseid ning sai ühiselt mõtteid vahetada. Vaata pildimeenutust SIIT.

Lõikuspüha teenistus Vainupea kabelis 2019. aastal
Lõikuspüha teenistus Vainupea kabelis / foto: Kadi Ummik

Mis on see, mille eest sai Vainupea rahvas olla tänulik sel aastal? Meie küla on jätkuvalt üle Eesti väga hinnatud kui kaunis ja romantiliste vaadetega rannaküla - võrratu koht, kus elada ja olla! Kogukonna liikmete panusel oleme hoidnud küla puhta, korrektse ja turvalisena. Seda on ka riiklikul tasandil tunnustatud. Meie pühakoda on unikaalne ja paljudele külalistele nii lähemalt kui kaugemalt saanud aina rohkem avatuks. Olles ise panustanud, oleme teinud rõõmu väga paljudele inimestele nii Eestist kui ka välismaalt, kes meile on külla tulnud. Saame olla tänulikud Haljala Vallavalitsuse ja Haljala Koguduse toetuse eest, mis kinnitab meie õiget teguviisi ja siirast motiivi Vainupea küla ja külaelu läbi külaseltsi eestvedamise edendada. Ja veel ... saame olla tänulikud nende inimeste eest, kes on võtnud vaevaks Vainupea eest seista - nii sõnades kui tegudes, seda mäletades minevikku, tunnetades olevikku ja vaadates kaugemale ette tulevikku. Seda tegelikult nüüd viimase 30 aasta jooksul. Eestvedajaid ja vastutuse kandjaid (st võtjaid) on selle aja jooksul olnud erinevaid.

Millised on suuremad arengud olnud meie kogukonna elus käesoleval aastal? Meie külla on tulnud juurde uusi inimesi ja perekondasid. Kõik me oleme erinevad ... oma erinevate ootuste ja vajadustega. Külla on kerkinud nö "uued korstnad". Kogukonna jaoks tähendab see kasvamist. Uute liikmete kaasamise vajadust ja ühiselt olemist. Võimalust olla koos tugevam kui enne. Peame vältima distantseerumist - näitama oma empaatiat, kuid seejuures kandma edasi väärtusi, mida peame oluliseks uutele tulijatele tutvustada.

Uute kohtumisteni!